O nás

Zednářská Lóže na Orientu Praha, člen Veliké Lóže České Republiky 

Lóže František Alexandr Zach tradičně spojuje muže různých národností, různých politických názorů, odlišného vyznání, různého věku i životních zkušeností. Je společenstvím vnitřně svobodných mužů, kteří se po zralé úvaze přihlásili k ideálům řádu svobodných zednářů. Mužů, kteří se navzájem nazývají bratry a bratry v pravdě jsou. Společně se snaží, v duchu tolerance, prostřednictvím rituálů, symbolů i přátelských setkání o poznání sebe sama, o mravní a duchovní růst svůj i celé společnosti.

Naše Lóže není náboženskou či esoterickou společností. Není ani osvětovou, politickou či charitativní organizací nebo jen klubem pro využití volného času. Je spíše od všeho trochu, pro každého člena je ten či onen aspekt důležitější. Jednotlivé Lóže po celém světě se svým charakterem, svou vnitřní atmosférou liší. Spojuje je ideál humanitní a iniciační podstata bratrstva, které zachovává prastaré rituály.

O obsahu, cílech a prostředcích svobodného zednářství bylo vydáno mnoho dobrých, méně dobrých i zcela lživých publikací. Jako další kamínek do této pestré mozaiky přikládáme několik strohých údajů, jež poskytují informace o struktuře i činnosti jedné, středně velké, pražské Lóže.

Lóže František Alexandr Zach má v současnosti přes dvacet členů všech generací. Bratři mají středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání. Lóže je rozmanitá co do skladby povolání bratří. V Lóži se setkávají namátkou hudebníci, výtvarníci, lékaři, právníci, stavaři, počítačoví experti, ekonomové, obchodníci, důchodci.

Naše Lóže vznikla 12.06.6021, ve 12.06 hodin, a je hrdou členkou VLČR. 

Společná setkání se konají v období od září do června, zpravidla dvakrát za měsíc. Kromě tradičních zednářských rituálů jsou pořádány přednášky zaměřené na témata úzce související se etikou, symbolikou, historií a obsahem svobodného zednářství. Po těchto setkáních následuje společná večeře, která navazuje na cechovní tradice svobodných zednářů.

Lóže František Alexandr Zach mimo to rozvíjí dobročinné aktivity.

Členové naši Lóže navštěvují ostatní Lóže sdružené ve VLČR a Lóže zahraniční uznané Velikou Lóži České Republiky.. Především setkání se svobodnými zednáři celého světa napomáhá k porozumění a toleranci mezi národy.

Několikrát v roce se konají společná setkání s partnerkami, která pravidelně provází kulturní a společenský program.


                  František Alexandr Zach 

                    (1807-1892)

František Alexandr Zach byl český vojenský teoretik a voják působící v Srbsku jako generál srbské armády (vůbec nejvyšší hodnost, jakou kdy jeden Čech získal v zahraniční armádě). V Bělehradě byl také zakladatelem srbské vojenské akademie, na níž dlouhou dobu působil jako pedagog. Po skončení aktivní kariéry se stal vůbec prvním vojenským důchodcem Srbska.

Méně známé je, že František Alexandr Zach byl také členem první bělehradské svobodozednářské Lóže "Ali Koč".

František Alexandr Zach je v Srbsku velmi uznáván a jak v Bělehradě, tak i v Brně je po něm pojmenována Zachova ulice.

Jihomoravský kraj uděluje každoročně "Cenu Františka Zacha" za rozvoj česko-srbské vzájemnosti. Cílem udělování této prestižní ceny je reprezentativním způsobem odměňovat a společensky zviditelňovat osoby, které výrazným způsobem vynikly na poli česko-srbských vztahů, a to jak na české, tak i na srbské straně. Motivem a dlouhodobým smyslem projektu je vhodnou formou vytvářet obecné povědomí o důležitosti a významu každého jednotlivce v takovémto specifickém procesu rozvoje humanitárních, společenských, kulturních a ekonomických aktivit a motivovat jednotlivce k další činnosti.

František Alexandr Zach, Praha 2, 120 00, Česká republika
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky